Tarasy
Tarasy o konstrukcji drewnianej to elegancki i sprawdzony sposób na przedłużenie salonu. Pozwala na estetyczną organizację terenu wokół posesji do celów rekreacyjno-wypoczynkowych. Wykorzystane do ich zabudowy m.in. deski kompozytowe idealnie współgrają zarówno z ogrodem urządzonym w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Trwałość podłóg z drewna użytego do budowy werandy w dużej mierze zależy od techniki montażu i gatunku zastosowanego drewna.
W momencie, gdy konstrukcja oparta będzie o drewno krajowe, które nie zostało poddane obróbce termicznej, to jego wytrzymałość wynosi około 5-6 lat. Dlatego tak ważne jest od samego początku odpowiednie zaimpregnowanie surowca. Zwłaszcza w przypadku modnych typów tarasów przydomowych stawianych na gruncie.
Montaż tarasów drewnianych na gruncie i słupach
Decydując się na budowę tarasu drewnianego, można wybrać konstrukcję mocowaną na słupach bądź gruncie. Pierwszy typ jest mniej popularny, ale gdy występuje różnica poziomów między posadzką na parterze a podłogą werandy, to należy — celem wyrównania posadzki, zastosować odpowiedniej wysokości słupy lub bloczki betonowe.
Konstrukcje na gruncie wykonuje się w kilku etapach. Punktem wyjścia jest osadzenie punktowych słupów, mocowanych poniżej strefy zamrażania, aby zapewnić maksymalną stabilność. Następnie wykonuje się szkielet nośny w postaci kratownicy (zespajanej do słupów betonowych) oraz desek tarasowych, przykręcanych za pomocą specjalnych, nierdzewnych wkrętów typu SPAX-D. Ważne jest, aby na koniec taras dokładnie oczyścić i zaolejować preparatem do impregnacji drewna – bezbarwnym bądź koloryzującym.